A szájvíz a fogak és az íny, és általában a száj higiénia érdekében használt folyadék, ami a szájüregben megtelepedő mikroorganizmusok elpusztításával képes megelőzni a fogszuvasodást, az íny- és az egyéb gyulladást, sőt a rossz leheletet, szájszagot is. Évezredek óta használunk különböző készítményeket a száj higiénia helyreállítása céljából, Hippokratész a sós borecet híve volt, míg mások az ókorban pl. növényi olajat vagy fehérbort használtak.
A szájvíz magyar vonatkozásairól annyit, hogy elsőként Semmelweis Ignác, az anyák megmentője, és Louis Pasteur alkalmazott célzottan különböző oldatokat a száj és szájüreg fertőtlenítésére. A szájvíz a XIX. sz. végén került a boltokba, az első, aki forgalmazni kezdte Joseph Lister volt, innen a ma is ismert márkanév.
A szájvíz használata nem kíván szakértelmet: alkalmanként kb. egy kupaknyi, higítás nélküli szájvíz használata indokolt úgy, ahogy a fogmosás után szokás öblíteni, nagyjából egy percen keresztül, és a szájüreg hátsó részeit is elérve gargalizálni.
A fogászati implantáció egyre népszerűbb megoldássá válik azok számára, akik fogvesztéssel küzdenek. Az implantátumok tartós és esztétikus megoldást nyújtanak, amely helyreállítja a fogak funkcióját és megjelenését. De mikor és kinek javasolt a fogimplantátum beültetése?
A fogorvos az emberek rémálma – ez az állítás egyre kevésbé igaz szerencsére. Ez pedig a javuló egészségügyi szolgáltatások minőségének is köszönhető. Ahogy magánemberként két lehetősége van az embernek, úgy fogorvosként vagy fogászati asszisztensként is el lehet helyezkedni az állami vagy magánklinikai szférában egyaránt.
A kisbabák, kisgyerekek fogzása nehéz időszak lehet a szülőknek, azonban néhány régi praktika és a megfelelő gyógynövények alkalmazása nagy segítség lehet. A cikk összefoglalja a már kipróbált és sokaknál bevált módszereket.
Fogszuvasodás, fogínygyulladás, fogvesztés, rendezetlen fogsor – számos mindennapos fogászati problémával kapcsolatosan kimutatható, hogy fogaink egészsége és általános szájhigiéniánk szorosan összefügghet általános egészségünkkel, sőt még lelkiállapotunkkal is.
Napról napra szembesülünk vele, hogy a modern technológia gyökerestől megváltoztatta az életünket. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően manapság már a fogászati kezelőkben is kiélvezhetjük a technológia nyújtotta kényelmeket, mégis ritkán esik szó ezekről.
Az emberek fogazatát számos kellemetlen probléma érintheti, úgymint ferdén, túl sűrűn vagy épp túl szűkösen álló fogak, a túlharapás, az alulharapás és így tovább. Ezek a rendellenességek minden esetben kellemetlenek, és gyakran súlyosabb szövődményeket is okozhatnak az élet későbbi szakaszaiban. Szerencsére a legtöbb ilyen problémára megoldást kínálnak a fogszabályozó eszközök.